stop
Send Mail Print RSS

Big 12 National Championships

Only championships won as members of the Big 12 (since 1996-97) in conference-sponsored sports are included.

Updated through June 30, 2014

TEAM CHAMPIONS (53)
Baseball (2)
2005 Texas
2002 Texas
Men's Basketball (1)
2008 Kansas
Women's Basketball (3)
2012 Baylor
2011 Texas A&M
2005 Baylor
Men's Cross Country (6)
2012 Oklahoma State
2010 Oklahoma State
2009 Oklahoma State
2006 Colorado
2004 Colorado
2001 Colorado
Women's Cross Country (2)
2004 Colorado
2000 Colorado
Equestrian (4)
2013 Oklahoma State (Western)
2012 Texas A&M (Overall)
2012 Baylor (Hunter)
2012 Texas A&M (Western)
Football (3)
2005 Texas
2000 Oklahoma
1997 Nebraska
Men's Golf (4)
2012 Texas
2009 Texas A&M
2006 Oklahoma State
2000 Oklahoma State
Women's Gymnastics (1)
2014 Oklahoma
Women's Indoor Track (3)
2006 Texas
1999 Texas
1998 Texas
Men's Outdoor Track (3)
2011 Texas A&M
2010 Texas A&M
2009 Texas A&M
Women's Outdoor Track (7)
2013 Kansas
2011 Texas A&M
2010 Texas A&M
2009 Texas A&M
2005 Texas
1999 Texas
1998 Texas
Softball (2)
2013 Oklahoma
2000 Oklahoma
Men's Swimming (4)
2010 Texas
2002 Texas
2001 Texas
2000 Texas
Men's Tennis (1)
2004 Baylor
Women's Volleyball (3)
2012 Texas
2006 Nebraska
2000 Nebraska
Wrestling (4)
2006 Oklahoma State
2005 Oklahoma State
2004 Oklahoma State
2003 Oklahoma State
INDIVIDUAL CHAMPIONS (552)
Men's Cross Country (4)
2012 Kennedy Kithuka, TTU
2003 Dathan Ritzenhein, CU
2002 Jorge Torres, CU
1998 Adam Goucher, CU
Women's Cross Country (5)
2012 Betsy Saina, ISU
2008 Sally Kipyego, TTU
2007 Sally Kipyego, TTU
2006 Sally Kipyego, TTU
2000 Kara Grgas-Wheeler, CU
Men's Golf (2)
2006 Jonathan Moore, OSU
2000 Charles Howell, OSU
Women's Golf (3)
2012 Chirapat Jao-Javanil, OU
2010 Caroline Hedwall, OSU
1997 Heather Bowie, UT
Women's Gymnastics (5)
2004 Libby Landgraf, NU (Uneven Bars)
2003 Richelle Simpson, NU (Floor Exercise)
2003 Richelle Simpson, NU (All-Around)
2000 Heather Brink, NU (Vault)
2000 Heather Brink, NU (All-Around)
Men's Indoor Track & Field (81)
2014 Ryan Crouser, UT (Shot Put)
2014 Felix Obi, BU (Triple Jump)
2013 Kennedy Kithuka, TTU (5,000m)
2013 Bryce Lamb, TTU (Triple Jump)
2012 Ameer Webb, A&M (200m)
2011 Texas A&M (4x400m relay)
2011 Demetrius Pinder, A&M (400m)
2011 Mookie Salaam, OU (200m)
2010 Texas A&M (4x400m relay)
2010 Curtis Mitchell, A&M (200m)
2010 Ronnie Ash, OU (60m hurdles)
2009 Baylor (4x400m relay)
2009 Scott Sellers, KSU (High Jump)
2009 Nicholas Gordon, NU (Long Jump)
2009 Jacob Hernandez, UT (800m)
2008 Baylor (4x400m relay)
2008 Egor Agafonov, KU (Weight Throw)
2008 Dusty Jonas, NU (High Jump)
2008 Leonel Manzano, UT (Mile)
2008 Texas Distance Medley Relay
2007 Egor Agafonov, KU (Weight Throw)
2007 Leonel Manzano, UT (Mile)
2007 Donovan Kilmartin, UT (Heptathlon)
2006 Jacob Norman, BU (60m)
2006 Christian Smith, KSU (1 Mile)
2006 Arturs Abolins, NU (Long Jump)
2006 Donovan Kilmartin, UT (Heptathlon)
2005 DaBryan Blanton, OU (60m)
2004 Jeremy Wariner, BU (400m)
2004 Baylor (4x400m relay)
2004 Leo Bookman, KU (200m)
2004 DaBryan Blanton, OU (60m)
2004 Donovan Kilmartin, UT (Heptathlon)
2004 Andra Manson, UT (High Jump)
2003 Leo Bookman, KU (200m)
2003 Carl Meyerscough, NU (Shot Put)
2002 Baylor (4x400m relay)
2002 Baylor (4x400m relay)
2002 Scott Russell, KU (Weight Throw)
2002 Carl Meyerscough, NU (Shot Put)
2000 Brandon Couts, BU (400m)
2000 Mark Boswell, UT (High Jump)
1999 Derrick Peterson, MU (800m)
1999 Jacob Davis, UT (Pole Vault)
1999 Mark Boswell, UT (High Jump)
1998 Baylor (4x400m relay)
1998 Adam Goucher, CU (3000m)
1998 Larry Wade, A&M (55m)
1997 Adam Goucher, CU (3000m)
1997 Robert Martin, OU (400m)
1997 Oklahoma (4x400m relay)
Women's Indoor Track & Field (74)
2014 Christina Hillman, ISU (Shot Put)
2014 Lorraine Ugen, TCU (Long Jump)
2014 Kaitlin Petrillose, UT (Pole Vault)
2013 Andrea Geubelle, KU (Triple Jump)
2013 Andrea Geubelle, KU (Long Jump)
2013 Natalia Bartnovskaya, KU (Pole Vault)
2013 Tia Brooks, OU (Shot Put)
2012 Diamond Dixon, KU (400m)
2012 Betsy Saina, ISU (5000m)
2012 Andrea Geubelle, KU (Triple Jump)
2012 Tia Brooks, OU (Shot Put)
2011 Jessica Beard, A&M (400m)
2011 Texas A&M (4x400m relay)
2010 Lisa Koll, ISU (5000m)
2009 Jenny Barringer, CU (3000m)
2009 Destinee Hooker, UT (High Jump)
2009 Texas A&M (4x400m relay)
2009 Sally Kipyego, TTU (5000m)
2008 Bianca Knight, UT (200m)
2008 Sally Kipyego, TTU (5000m)
2007 Sally Kipyego, TTU (3000m)
2007 Sally Kipyego, TTU (5000m)
2006 Michelle Carter, UT (Shot Put)
2006 Marshevet Hooker, UT (Long Jump)
2006 Marshevet Hooker, UT (60m)
2005 Renee Metivier, CU (3000m)
2005 Amy Linnen, KU (Pole Vault)
2005 Ashley Selig, NU (Pentathlon)
2005 Anne Shadle, NU (1-mile run)
2004 Ineta Radevica, NU (Triple Jump)
2004 Priscilla Lopes, NU (60m Hurdles)
2004 Sanya Richards, UT (400m)
2004 Texas (4x400m relay)
2003 Sara Gorton, CU (5000m)
2003 Texas (4x400m relay)
2002 Siri Altheim, OSU (5000m)
2001 Jodie Hughes, CU (5000m)
2001 Missouri (Distance Medley Relay)
2000 Texas (4x400m relay)
1999 Texas (4x400m relay)
1999 Erin Aldrich, UT (High Jump)
1999 Leigh Daniel, TTU (5000m)
1998 Baylor (4x400m relay)
1998 Tressa Thompson, NU (Shot Put)
1998 Erin Aldrich, UT (High Jump)
1998 Angie Vaughn, UT (55m Hurdles)
1998 Lakeisha Backus, UT (200m)
1998 Suziann Reid, UT (400m)
1997 Tressa Thompson, NU (Shot Put)
1997 Nanceen Perry, UT (200m)
Men's Outdoor Track & Field (77)
2014 Ryan Crouser, UT (Shot Put)
2014 Trayvon Bromell, BU (100m)
2013 Johannes Hock, UT (Decathlon)
2013 Ryan Crouser, UT (Shot Put)
2013 Charles Silmon, TCU (100m)
2012 Erik Kynard, KSU (High Jump)
2012 Marquise Goodwin, UT (Long Jump)
2011 Erik Kynard, KSU (High Jump)
2011 Julian Wruck, TTU (Discus)
2011 Texas A&M (4x400 Relay)
2010 Jordan Scott, KU (Pole Vault)
2010 Marquise Goodwin, UT (Long Jump)
2010 Texas A&M (4x400 Relay)
2009 Scott Sellers, KSU (High Jump)
2009 Will Claye, OU (Triple Jump)
2009 German Fernandez, OSU (1500m)
2008 Baylor (4x400 Relay)
2008 Jacob Hernandez, UT (800m)
2008 Leonel Manzano, UT (1500m)
2008 Maston Wallace, UT (Pole Vault)
2007 Baylor (4x400 Relay)
2007 Scott Sellers, KSU (High Jump)
2006 Arturs Abolins, NU (Long Jump)
2005 Darold Williamson, BU (400m)
2005 Dmitrijs Mikevics, NU (800m)
2005 Leonel Manzano, UT (1500m)
2005 Trey Hardee, UT (Decathlon)
2005 Fabrice Lapierre, A&M (Long Jump)
2004 Jeremy Wariner, BU (400m)
2004 Baylor (4x400m relay)
2004 Carl Meyerscough, NU (Shot Put)
2004 Andra Manson, UT (High Jump)
2004 Jonathan Johnson, TTU (800m)
2003 Leo Bookman, KU (200m)
2003 Carl Meyerscough, NU (Shot Put)
2003 Eric Eshbach, NU (Pole Vault)
2002 Scott Russell, KU (Javelin)
2002 Brian Hunter, UT (Pole Vault)
2001 Bayano Kamani, BU (400m hurdles)
2001 Baylor (4x400m relay)
2001 Tolga Koseoglu, A&M (Discus)
2000 Baylor (4x400m relay)
2000 Mark Boswell, UT (High Jump)
1999 Bayano Kamani, BU (400m hurdles)
1999 Derrick Peterson, MU (800m)
1999 Mark Boswell, UT (High Jump)
1999 Jacob Davis, UT (Pole Vault)
1998 Adam Goucher, CU (5000m)
1998 Nathan Leeper, KSU (High Jump)
1998 Larry Wade, A&M (110m hurdles)
1997 Robert Martin, OU (400m)
1997 Oklahoma (4x400m relay)
1997 Ivan Wagner, UT (High Jump)
Women's Outdoor Track & Field (111)
2014 Marielle Hall, UT (5000m)
2014 Christina Hillman, ISU (Shot Put)
2014 Courtney Okolo, UT (400m)
2014 Texas (4x400m Relay)
2013 Tia Brooks, OU (Shot Put)
2013 Natalja Piliusina, OSU (1500m)
2013 Lindsay Vollmer, KU (Heptathlon)
2013 Betsy Saina, ISU (10,000m)
2013 Lorraine Ugen, TCU (Long Jump)
2012 Tia Brooks, OU (Shot Put)
2012 Brittany Borman, OU (Javelin)
2012 Natosha Rogers, TAMU (10,000m)
2011 Brittany Borman, OU (Javelin)
2011 Ryann Krais, KSU (Heptathlon)
2011 Candyce McGrone, OU (100m)
2011 Jessica Beard, A&M (400m)
2011 Emma Coburn, CU (3000m Steeplechase)
2011 Texas A&M (4x400 Relay)
2010 Lisa Koll, ISU (5000m)
2010 Lisa Koll, ISU (10,000m)
2010 Texas A&M (4x100 Relay)
2010 Porscha Lucas, A&M (200m)
2009 Jenny Barringer, CU (3000m Steeplechase)
2009 Alexandria Anderson, UT (100m)
2009 Destinee Hooker, UT (High Jump)
2009 Texas (4x400 Relay)
2009 Porscha Lucas, A&M (200m)
2009 Texas A&M (4x100 Relay)
2009 D'Andra Carter, TTU (Discus)
2008 Jenny Barringer, CU (3000m Steeplechase)
2008 Lisa Koll, ISU (10,000m)
2008 Sally Kipyego, TTU (5000m)
2008 Simone Facey, A&M (200m)
2008 Texas A&M (4x100 Relay)
2007 Sally Kipyego, TTU (5000m)
2007 Destinee Hooker, UT (High Jump)
2007 Texas A&M (4x100 Relay)
2006 Jennifer Barringer, CU (3000m steeplechase)
2006 Dace Ruskule, NU (Discus)
2006 Texas (4x100 Relay)
2006 Destinee Hooker, UT (High Jump)
2006 Clora Williams, A&M (400m)
2005 Sara Slattery, CU (10,000m)
2005 Anne Shadle, NU (1500m)
2005 Marshevet Hooker, UT (100m)
2005 Texas (4x100 Relay)
2005 Texas (4x400 Relay)
2004 Ineta Radevica, NU (Triple Jump)
2004 Becky Breisch, NU (Discus Throw)
2004 Nichole Denby, UT (100m Hurdles)
2004 Katy Doyle, A&M (Javelin)
2003 Becky Breisch, NU (Shot Put)
2003 Ineta Radevica, NU (Triple Jump)
2003 Texas (4x400m relay)
2003 Sanya Richards, UT (400m)
2002 Austra Skujyte, KSU (Heptathlon)
2001 Austra Skujyte, KSU (Heptathlon)
2000 Kara Grgas-Wheeler, CU (3000m)
2000 Erin Aldrich, UT (High Jump)
1999 Stacey Bowers, BU (Triple Jump)
1999 Suziann Reid, UT (400m)
1999 Texas (4x100m relay)
1999 Texas (4x400m relay)
1999 Leigh Daniel, TTU (10000m)
1998 Texas (4x100m relay)
1998 Rosa Jolivet, A&M (400m Hurdles)
1997 Tressa Thompson, NU (Shot Put)
1997 Dana Riley, UT (800m)
1997 Texas (4x400m relay)
Men's Tennis (4)
2011 Austin Krajicek & Jeff Dadamo, A&M
2005 Benedikt Dorsch, BU
2004 Benjamin Becker, BU
Women's Tennis (1)
2005 Zuzana Zemenova, BU
Men's Swimming & Diving (109)
2014 Michael Hixon, UT (1-meter diving)
2014 Michael Hixon, UT (3-meter diving)
2012 Jimmy Feigen, UT (50-yard freestyle)
2012 Jimmy Feigen, UT (100-yard freestyle)
2012 Texas (400-yard freestyle relay)
2012 Texas (800-yard freestyle relay)
2012 Dax Hill, UT (200-yard freestyle)
2012 Drew Livingston, UT (1-meter diving)
2011 Eric Friedland, UT (200m breast)
2011 Michael McBroom, UT (1,650 Freestyle)
2010 Texas (800-yard freestyle relay)
2010 Austin Surhoff, UT (200-meter IM)
2009 Texas (800-yard freestyle relay)
2009 Drew Livingston, UT (1-meter diving)
2008 Dave Walters, UT (200m freestyle)
2006 Garrett Weber-Gale, UT (100-yard freestyle)
2004 Ian Crocker, UT (100m freestyle)
2004 Aaron Peirsol, UT (200m back)
2004 Brendan Hansen, UT (100m breast)
2004 Brendan Hansen, UT (200m breast)
2004 Ian Crocker, UT (100m butterfly)
2004 Rainer Kendrick, UT (200m butterfly)
2004 Texas (400m medley relay)
2003 Aaron Peirsol, UT (200-yard back)
2003 Brendan Hansen, UT (100-yard breast)
2003 Brendan Hansen, UT (200-yard breast)
2003 Ian Crocker, UT (100-yard butterfly)
2003 Texas (800-yard freestyle relay)
2003 Texas (200-yard medley relay)
2003 Texas (400-yard medley relay)
2002 Ian Crocker, UT (100-yard butterfly)
2002 Troy Dumais, UT (1-meter diving)
2002 Brendan Hansen, UT (100-yard breast)
2002 Brendan Hansen, UT (200-yard breast)
2002 Troy Dumais, UT (3-meter diving)
2001 Nate Dusing, UT (200-yard back)
2001 Brendan Hansen, UT (100-yard breast)
2001 Brendan Hansen, UT (200-yard breast)
2001 Ian Crocker, UT (100-yard butterfly)
2001 Nate Dusing, UT (200-yard medley)
2001 Troy Dumais, UT (1-meter diving)
2001 Troy Dumais, UT (3-meter diving)
2001 Texas (400-yard freestyle relay)
2001 Texas (200-yard medley relay)
2001 Texas (800-yard freestyle relay)
2001 Texas (400-yard medley relay)
2000 Adam Pine, NU (100m butterfly)
2000 Troy Dumais, UT (1-meter diving)
2000 Troy Dumais, UT (3-meter diving)
2000 Matt Ulrickson, UT (100m back)
2000 Texas (800m freestyle relay)
2000 Texas (200m medley relay)
2000 Texas (400m medley relay)
1999 Troy Dumais, UT (3-meter diving)
1999 Texas (800-yard freestyle relay)
1998 Neil Walker, UT (100-yard back)
1998 Texas (800-yard freestyle relay)
1997 Neil Walker, UT (100-yard back)
Women's Swimming & Diving (23)
2013 Laura Sogar, UT (200-yard breaststroke)
2012 Breeja Larson, A&M (100-yard breaststroke)
2012 Jaele Patrick, A&M (3-meter diving)
2010 Julia Wilkinson, A&M (100-yard freestyle)
2010 Alia Atkinson , A&M (200-yard breaststroke)
2007 Jessica Livingston, UT (Platform Diving)
2004 Nicole Pohorenec, UT (Platform Diving)
2001 Colleen Lanne, UT (50-yard freestyle)
2001 Colleen Lanne, UT (100-yard freestyle)
2001 Texas (200-yard freestyle relay)
2001 Texas (400-yard freestyle relay)
1999 Laura Wilkinson, UT (Platform Diving)
1998 Vera Ilyina, UT (1-meter diving)
1998 Vera Ilyina, UT (3-meter diving)
1997 Vera Ilyina, UT (1-meter diving)
1997 Vera Ilyina, UT (3-meter diving)
1997 Laura Wilkinson, UT (Platform Diving)
Wrestling (53)
2014 Alex Dieringer, OSU
2014 Chris Perry, OSU
2013 Kendric Maple, OU
2013 Jordan Oliver, OSU
2013 Chris Perry, OSU
2011 Jordan Burroughs, NU
2011 Jordan Oliver, OSU
2011 Jon Reader, ISU
2010 Jake Varner, ISU
2010 David Zabriskie, ISU
2010 Max Askren, MU
2009 Jake Varner, ISU
2009 Mark Ellis, MU
2009 Jordan Burroughs, NU
2008 Coleman Scott, OSU
2007 Trent Paulson, ISU
2007 Ben Askren, MU
2007 Paul Donahoe, NU
2006 Nate Gallick, ISU
2006 Ben Askren, MU
2006 Johny Hendricks, OSU
2006 Jake Rosholt, OSU
2005 Teyon Ware, OU
2005 Zack Esposito, OSU
2005 Johny Hendricks, OSU
2005 Chris Pendleton, OSU
2005 Jake Rosholt, OSU
2005 Steve Mocco, OSU
2004 Zach Roberson, ISU
2004 Jason Powell, NU
2004 Chris Pendleton, OSU
2003 Teyon Ware, OU
2003 Robbie Waller, OU
2003 Johnny Thompson, OSU
2003 Jake Rosholt, OSU
2002 Aaron Holker, ISU
2002 Joe Heskett, ISU
2002 Cael Sanderson, ISU
2002 Johnny Thompson, OU
2001 Cael Sanderson, ISU
2001 Michael Lightner, OU
2001 Mark Munoz, OSU
2000 Cael Sanderson, ISU
2000 Trent Hynek, ISU
2000 Brad Vering, NU
2000 Byron Tucker, OU
1999 Cael Sanderson, ISU
1999 Eric Guerrero, OSU
1998 Teague Moore, OSU
1998 Eric Guerrero, OSU
1997 Barry Weldon, ISU
1997 Eric Guerrero, OSU
1997 March Branch, OSU
Overall NCAA Team Championships
By Big 12 Institutions (177)
(All sports played)
Oklahoma State 52
Texas 48
Oklahoma 26
West Virginia 16
Iowa State 13
Kansas 11
TCU 6
Baylor 4
Texas Tech 1
Popular on Big12Sports.com
Load More