stop
Send Mail Print RSS
Dr. Prentice Gautt Big 12 Postgraduate Scholarship Recipients
RELATED LINKS

(Updated through 2013-14 season)

2013-14    
Kathryn Ludlow, Baylor Soccer
Nate Goodwin, Baylor Baseball
Sarah Norris, Iowa State    Swimming
Jeff Woody, Iowa State Football
Elizabeth Scherer, Kansas Rowing
Kellum Schneider, Kansas Track & Field
Petra Niedermayerova, Kansas State Tennis
Jared Moore, Kansas State Baseball
Lara Albright, Oklahoma Gymnastics
Kendric Maple, Oklahoma Wrestling
Kate Kujawa, Oklahoma State Cross Country/Track & Field
Taylor Monaghan, Oklahoma State Cross Country/Track & Field
Shannon Speir, TCU        Cross Country/Track & Field
Justin Chambers, TCU Track & Field
Johanna Neuber, Texas Rowing
John Curtiss, Texas Baseball
Hayley Haagsma, Texas Tech                 Soccer
Taylor Powell, Texas Tech Softball
Sarah Martinelli, West Virginia Cross Country/Track & Field
Michael Molinari, West Virginia Football
   
2012-13    
Kathy Shelton, Baylor  Softball
Nicholas Florence, Baylor Football
Jamie Straube, Iowa State   Volleyball
Charles Paul, Iowa State Track & Field/Cross Country
Heather Bergmann, Kansas Track & Field
Kaman Schneider, Kansas Track & Field/Cross Country
Alex Muff, Kansas State Volleyball
David Taylor, Kansas State  Track & Field
Nicole Furmanek, Oklahoma Rowing
William Kogel, Oklahoma Track & Field/Cross Country
Kendra Woodson, Oklahoma State Track & Field
Trevor Horstmann, Oklahoma State         Tennis
Emily Kirby, TCU           Volleyball
Nelson Head, TCU Swimming
Samantha Holland, Texas Swimming & Diving
Kevin Rayes, Texas Track & Field/Cross Country
Ifeatu Okafor, Texas Tech Track & Field
Haley Fowler, Texas Tech Soccer
Kaylyn Millick, West Virginia Gymnastics
Daniel Dierdorff, West Virginia Baseball
   
2011-12     
Sydney Wilson, Baylor    Softball
Jon Rigenberg, Baylor Baseball
Kianna Elahi, Iowa State     Track & Field
Brett Bueker, Iowa State Football
Rebeka Stowe, Kansas Cross Country/Track & Field
Zach Zarda, Kansas Cross Country/Track & Field
Ryan Krais, Kansas State Track & Field
Matthew Giller, Kansas State   Baseball
Allison Heizelman, Missouri Gymnastics
Andreas Plackis, Missouri Baseball
Megan Ferguson, Oklahoma Gymnastics
Patrick Piscitelli, Oklahoma Gymnastics
Chelsea Garcia, Oklahoma State            Softball
Mark Nelson, Oklahoma State Cross Country/Track & Field
Ashleigh Fontenette, Texas Basketball
Austin Dicharry, Texas Baseball
Shery Olivier, Texas A&M Tennis
William Barry, Texas A&M Cross Country/Track & Field
Holy Gentsch, Texas Tech Softball
Scott LeJeune, Texas Tech  Baseball
   
2010-11
Tiffany Wesley, Baylor Softball
Logan Roberts, Baylor Track & Field/Cross Country
Max Van Dyke, Colorado Track & Field
Vegard Kjoelhamar, Colorado Nordic Ski
Lauren Fader, Iowa State Soccer
Alex Whitesell, Iowa State Soccer
Nicole Schneider, Kansas Rowing
Jareb Stallbaumer, Kansas Track and Field
Alecia Zimbelman, Kansas State Equestrian
Jason Schulte, Kansas State Golf
Katie Vanarsdall, Missouri Track & Field
Brian Hancock, Missouri Track & Field
Natalie Willer, Nebraska Track & Field
Casey Hauptman, Nebraska Baseball
Ellen Mueller, Oklahoma Golf
Brian Lepak, Oklahoma Football
Whitney Wernimont, Oklahoma State     Soccer
Anthony Hill, Oklahoma State Football
Adrienne Woods, Texas Swimming & Diving
Bryan Collins, Texas Swimming & Diving
Elizabeth Solch, Texas A&M Equestrian
Ryan Tannehill, Texas A&M Football
Jessica Gibbs, Texas Tech Track & Field
David Neill, Texas Tech Football
   
2009-10
Gianna Quintana, Baylor Soccer
Domink Mueller, Baylor Tennis
Chynna McCall, Colorado Track & Field
Arman Serebrakian, Colorado Skiing
Ashley Kent, Iowa State Gymnastics
Taylor Mansfield, Iowa State Football
Lauren Bonds, Kansas Cross Country, Track & Field
Eric Fattig, Kansas Track and Field
Ashley Sweat, Kansas State Basketball
Jack Thomas Sachse, Kansas State Cross Country, Track & Field
Madison Marcolla, Missouri Golf
Timothy Cornell, Missouri Cross Country, Track & Field
Kelsey Griffin, Nebraska Basketball
Craig Brester, Nebraska Wrestling
Amy Backel, Oklahoma Track & Field
Kyle Terry, Oklahoma Wrestling
Bridget Miller, Oklahoma State Soccer
Anton Bobytskyi, Oklahoma State Tennis
Erin Tresselt, Texas Softball
Saviour Achilike, Texas Track & Field
Ella Doerge, Texas A&M Swimming & Diving
Shawn Schepel, Texas A&M Basketball
Amanda Alley, Texas Tech Track & Field
Christian Rojmar, Texas Tech Tennis
 
2008-09
Lyndsy Bedell, Baylor Cross Country, Track & Field
Zach Dillon, Baylor Baseball
Rachel Gioscia, Colorado Cross Country, Track & Field
Chase Dukes, Colorado Track & Field
Leia Jackson, Iowa State Track & Field
Brandon Rooney, Iowa State Cross Country, Track & Field
Valerie Chapple, Kansas Softball
Russell Brorsen, Kansas Football
Heather Hoffman, Kansas State Rowing
Jason Collett, Kansas State Track & Field
JaNay Woolridge, Missouri Track & Field
Joseph Garrity, Missouri Wrestling
Amanda Gates, Nebraska Volleyball
Nicholas Sullivan, Nebraska Baseball
Haley De Prospero, Oklahoma Gymnastics
Jacob Massina, Oklahoma Gymnastics
Karin Kinnerud, Oklahoma State Golf
Alejandro Ruiz, Oklahoma State Cross Country, Track & Field
Stephanie Logterman, Texas Soccer
Chris Ogbonnaya, Texas Football
Genna Fishgold, Texas A&M Equestrian
Mitch Bible, Texas A&M Cross Country, Track & Field
Megan Shupp, Texas Tech Softball
Brian Cloud, Texas Tech Baseball
 
2007-08
Kristen Schramek, Baylor Volleyball
Tim Jackson, Baylor Baseball
Lucie Zikova, Colorado Skiing
Byron Ellis, Colorado Football
Christine Derouin, Iowa State Tennis
Bryce Braaksma, Iowa State Football
Kara Boston, Kansas Rowing
Jeff Foster, Kansas Football
Carolyn McCullough, Kansas State Basketball
Bradley Hutt, Kansas State Baseball
Elizabeth Robe, Missouri Track & Field
Tyler McCormick, Missouri Wrestling
Kim Shubert, Nebraska Track & Field
Stephen Tatrault, Nebraska Gymnastics
Christina Baxley, Oklahoma Tennis
Josh Weitzel, Oklahoma Wrestling
Brittany Myers, Oklahoma State Equestrian
Brian Ehlis, Oklahoma State Track & Field
Danielle Bartz, Texas Rowing
Hubert Chodkiewicz, Texas Tennis
Jessica Wingfield, Texas A&M Track & Field
Terry Dike, Texas A&M Track & Field
Sarah Losleben, Texas Tech Softball
Dimitrio Martinez, Texas Tech Tennis
 
2006-07
Chelsi Lake, Baylor Softball
Irwin Price, Baylor Cross Country
Kristin Taylor, Colorado Skiing
Benjamin Carpenter, Colorado Football
Nicole Lorenzen, Iowa State Volleyball
Shawn Moorehead, Iowa State Football
Lindsey Miles, Kansas Rowing
Jonathan Lamb, Kansas Football
Jessica Simosa, Kansas State Tennis
Wally Walstrom, Kansas State Track & Field
Jessica Vander Kooi, Missouri Volleyball
Michael Unger, Missouri Golf
Lauren Bailey, Nebraska Swimming
Dane Todd, Nebraska Football
Brittney Koncak-Schumann, Oklahoma Gymnastics
Carl Pendleton II, Oklahoma Football
Lauren Simmons, Oklahoma State Tennis
Darnell Smith, Oklahoma State Football
Petra Dizdar, Texas Tennis
Poston Pritchett, Texas Swimming
Chandler Rainey, Texas A&M Cross Country/Track & Field
Thomas Sanders, Texas A&M Football
Lindsey Walesheck, Texas Tech Track & Field
T.J. McIarty, Texas Tech Track & Field
 
2005-06
Phil Tran, Baylor Football
Sarah Hausner, Baylor Softball
Michael Ernemann, Colorado Skiing
Maria Persson Gulda, Colorado Golf
Seth Zehr, Iowa State Football
Deb Benakis, Iowa State Soccer
Christian Moody, Kansas Basketball
Caroline Smith, Kansas Soccer
Christian Smith, Kansas State Track & Field
Joy Hamlin Vetter, Kansas State Volleyball
Neville Miller, Missouri Cross Country
Jodie Heinicka, Missouri Gymnastics
Brosnen Schliep, Nebraska Basketball
Jessica Yoachim, Nebraska Softball
Thomas Garrison, Oklahoma Tennis
Amparo Gala Marco, Oklahoma Golf
Zach Robinson, Oklahoma State Golf
Lauren Michelle Colwell, Oklahoma State Soccer
Karim Meijer, Texas Football
Catherine Osterman, Texas Softball
Matthew LaFon, Texas A&M Football
Laura Probst, Texas A&M Soccer
Sage Austin Thames, Texas Tech Track & Field
Erin Grant, Texas Tech Basketball
 
2004-05
Stephen Sepulveda, Baylor Football
Lori Viggiano, Baylor Soccer
Andrew Miller, Colorado Track & Field
Liza Negriff, Colorado Track & Field
Daniel Zelik, Iowa State Track & Field
Kelly Burke, Iowa State Soccer
John Nielson, Kansas Football
Kimberlee Clark, Kansas Track & Field
Erik Sproll, Kansas State Track & Field
Stephanie Limoges, Kansas State Golf
Jacob Thomas, Missouri Swimming & Diving
Karen Bauer, Missouri Soccer
Daniel Bruce, Nebraska Baseball
Richelle Simpson, Nebraska Gymnastics
Joshua Gore, Oklahoma Gymnastics
Emily Milberger, Oklahoma Golf
James Lake, Oklahoma State Track & Field
Megan Carey, Oklahoma State Softball
John Bates, Texas Football
Jamie Carey, Texas Basketball
Anthony Alfier, Texas A&M Track & Field
Lauren Walker, Texas A&M Tennis
Michael Innerebner, Texas Tech Tennis
Daneen Grisham, Texas Tech Volleyball
 
2003-04
John Martin, Baylor Football
Megan McCoin, Baylor Cross Country, Track & Field
Michael Read, Colorado Skiing
Kim Taskey, Colorado Volleyball
Bob Montgomery, Iowa State Football
Elizabeth Chapman, Iowa State Soccer
Zach Dyer, Kansas Football
Elizabeth Olson, Kansas Rowing
Craig Smith, Kansas State Track & Field
Cari Jensen, Kansas State Volleyball
Kenny Burleson, Missouri Wrestling
Molly Christensen, Missouri Swimming
Judd Davies, Nebraska Football
Anna Schrad, Nebraska Volleyball
Renaldo Works, Oklahoma Football
Caton Hill, Oklahoma Basketball
Jason Woolhouse, Oklahoma State Cross Country, Track & Field
Jade Lindly, Oklahoma State Softball
Brett Robin, Texas Football
Katharine Scarlett, Texas Cross Country, Track & Field
Jonathan Peschel, Texas A&M Track & Field
Rebecca Wynalda, Texas A&M Volleyball
Taylor Jobe, Texas Tech Football
Tracie Akerheim, Texas Tech Cross Country, Track & Field
 
2002-03
Ross Bennett, Baylor Baseball
Whitney Barrett, Baylor Soccer
Stephen Carroll, Colorado Golf
Dominique Lemperle, Colorado Tennis
Tara Goedjen, Iowa State Tennis
Cody Stafford, Iowa State Football
Case Collard, Kansas Football
Gwen Haley, Kansas Swimming
Tim Doty, Kansas State Baseball
Amy Mortimer, Kansas State Track & Field
Radu Miclaus, Missouri Swimming
Tiffany Bohon, Missouri Swimming
Laura Pilakowski, Nebraska Volleyball, Basketball
Ryan Sneed, Nebraska Gymnastics
Chris Mitchell, Oklahoma Tennis
Stephanie Simon, Oklahoma Basketball
Kyle Eaton, Oklahoma State Football
Linda Faltynkova, Oklahoma State Tennis
Erin Sims, Texas Track & Field
Sean Foley, Texas Swimming
Ben Hooker, Texas A&M Track & Field
Jamie Mishler, Texas A&M Equestrian
Stacey Poole, Texas Tech Volleyball
John Walker, Texas Tech Tennis
 
2001-02
Tim Hartshorn, Baylor Baseball
Lanie Millar, Baylor Cross Country, Track & Field
Aaron Blondeau, Colorado Cross Country
Erin Endres, Iowa State Swimming
Catherine Voorhees, Iowa State Swimming
Ann Marie Brooks, Missouri Cross Country, Track & Field
Rachel Spiry, Nebraska Rifle
Betsy Berry, Oklahoma Golf
Fran Krepelka, Oklahoma State Tennis
Vladka Uhlirova, Texas Tennis
Jesse Even, Texas A&M Swimming & Diving
Beth Weynand, Texas A&M Volleyball
Royce Ramey, Texas Tech Tennis
 
2000-01
Kerry O'Bric, Baylor Track & Field
Mark Williams, Baylor Tennis
Nicole Cavarra, Colorado Golf
Gina Curtis, Iowa State Track & Field
Paul Shirley, Iowa State Basketball
Brice Libel, Kansas State Football
Sunny Gilbert, Missouri Cross Country, Track & Field
Ashley Wysong, Missouri Track & Field
Amie Finker-Jorgensen, Nebraska Cross Country, Track & Field
Stephanie Webb, Oklahoma Cross Country, Track & Field
Sara Wells, Oklahoma State Track & Field
Kris Stockton, Texas Football
Alfred Mansour, Texas A&M Swimming
 
1999-00
Kelly Campbell, Colorado Volleyball
Cody Sanderson, Iowa State Wrestling
Isabelle Morneau, Nebraska Soccer
Brian Shaw, Nebraska Football
Virginia Russell, Oklahoma Gymnastics
Jennifer Crow, Oklahoma State Basketball
Keely Franks, Texas Softball
Kera Alexander, Texas A&M Basketball
Keith Cockrum, Texas Tech Football
Jamie Vannoy, Texas Tech Golf
Paula Workman, Texas Tech Softball
 
1998-99
Heather Burroughs, Colorado Cross Country
Xan Courville, Colorado Skiing
Emily Diederich, Kansas State Track & Field
Nikki Webber, Missouri Track & field
Kate Benson, Nebraska Basketball
Kourtney Bower, Oklahoma State Basketball
Mark Naftanel, Texas A&M Diving
Bobbi Crill, Texas Tech Track & Field
 
1997-98
Douglas Maziur, Baylor Track & Field
Kelly Smith, Colorado Track & Field
Jayme Olsen, Iowa State Basketball
Maria Abatjoglou, Kansas Tennis
Xavier Avila, Kansas Tennis
Lisa Beran, Kansas Track & Field
Josh Dimmick, Kansas Baseball
Elena Piliptchak, Kansas State Tennis
Roxanne Long, Oklahoma Basketball
 
1996-97
Kim Mazza, Iowa State Gymnastics
Jerod Haase, Kansas Basketball
Angie Halbleib, Kansas Basketball
Shelly Bartlett, Nebraska Gymnastics
Ted Harris, Nebraska Gymnastics
Jenny Bramer, Oklahoma Basketball, Track & Field
Mark Branch, Oklahoma State Wrestling
Chris Eckerman, Texas Swimming
Jennifer Guillory, Texas A&M Swimming
Jimmy Frush, Texas Tech Baseball

All-Time Recipients By School

School Total
Iowa State 27
Kansas 26
Texas A&M 26
Texas Tech 26
Baylor 25
Nebraska 25
Oklahoma 25
Oklahoma State   25
Colorado 24
Missouri 24
Texas 24
Kansas State 23
TOTAL 300
< W Tennis
Popular on Big12Sports.com
Load More